Nagrada Oktavijan

O NAGRADI OKTAVIJAN

Uočivši potrebu valorizacije godišnje filmske i video proizvodnje, Hrvatsko društvo filmskih kritičara bilo je 1992. jedan od osnivača DANA HRVATSKOG FILMA, na kojima  se dodjeljuje nagrada OKTAVIJAN. Kritičari, članovi Društva, glasuju za filmske radove (podijeljene u šest kategorija: igrani, dokumentarni, animirani, eksperimentalni i namjenski film te glazbeni spot) ocjenom od jedan do pet. Film s najvećom prosječnom ocjenom u svakoj kategoriji, ukoliko je ona veća od 3,50 osvaja nagradu “Oktavijan”.

Od 1998, odlukom Skupštine HDFK, nagrada “Oktavijan” za najbolji cjelovečernji igrani film dodjeljuje se na Filmskom festivalu u Puli.

Godine 2006. na Danima hrvatskog filma uručen je i počasni „Oktavijan“ IVI ŠKRABALU kao inicijatoru osnivanja DHF. Iste godine Skupština HDFK odlučila je utemeljiti i nagradu „Zlatni Oktavijan“ za životni doprinos filmskoj umjetnosti.

Prvi „Zlatni Oktavijan“ dodijeljen je redatelju ANTI BABAJI 15. travnja 2007. godine, na otvaranju 16. Dana hrvatskog filma, a tom je prilikom organizirana i retrospektiva njegovih filmova.

 

DOBITNICI NAGRADE OKTAVIJAN 


1992.
Krhotine, Zrinko Ogresta (dugometražni igrani film)
Mirta uči statistiku, Goran Dukić (kratkometražni igrani film)
Anno Domini, Zlatko Pavlinić (animirani film)

 

1993.
Dok nitko ne gleda, Lukas Nola (kratkometražni igrani film)
Na sporednom kolosijeku, Petar Krelja (dokumentarni film)
Čekaj me, Magda Dulčić (animirani film)
TV Cable, Vladimir Kosanović (namjenski film)

 

1994.
Svaki put kad se rastajemo, Lukas Nola (kratkometražni igrani film)
Hodnik, Vinko Brešan (dokumentarni film)
Goli otok, Bogdan Žižić (dokumentarni film)
Multiplication, Milan Bukovac (eksperimentalni film)
Starfucker, Radislav Jovanov (namjenski film)

 

1996.
Kako je počeo rat na mom otoku, Vinko Brešan (dugometražni igrani film)
Mirila, Vlado Zrnić (dokumentarni film)
Priča s krova, Ana Marija Vidaković, Sanja Slijepčević (animirani film)
Sonata za Ernesta D., Milan Bukovac (eksperimentalni film)
Stampedo, Jasna Zastavniković (glazbeni spot)

 

1997.
Kontesa Dora, Zvonimir Berković (dugometražni igrani film)
Samopotjera, Dražen Žarković (kratkometražni igrani film)
Zajednički ručak, Vinko Brešan (dokumentarni film)
Između Zaghlula i Zahariasa, Hrvoje Hribar (namjenski film)

 

1998.
Tri muškarca Melite Žganjer, Snježana Tribuson (dugometražni igrani film)
Puška za uspavljivanje, Hrvoje Hribar (dugometražni igrani film)
Novogodišnja pljačka, Dražen Žarković (srednjometražni igrani film)
Plašitelj kormorana, Branko Ištvančić (dokumentarni film)
Kolač, Danijel Šuljić (animirani film)
White Xmas, Tomislav Rukavina, Nikola Ivanda (glazbeni spot)
Zagorje – dvorci, Jelena Rajković (namjenski film)

 

1999.
Da mi je biti morski pas, Ognjen Sviličić (dugometražni igrani film)
U okruženju, Stjepan Sabljak (srednjometražni igrani film)
They Also Serve, Marin Fulgosi (kratkometražni igrani film)
Dvoboj, Zrinka Matijević (dokumentarni film)
In/Dividu, Nicole Hewitt (animirani film)
Faze, Ana Šimičić (eksperimentalni film)
Amen, Zdravko Mustać (eksperimentalni film)
Na putu prema dole, Radislav Jovanov (glazbeni spot)

 

2000.
Sunčana strana subote, Robert Orhel (kratkometražni igrani film)
Godine hrđe, Andrej Korovljev (srednjometražni dokumentarni film)
Bića sa slika, Damir Čučić (kratkometražni dokumentarni film)
Film s djevojčicom, Danijel Šuljić (animirani film)
Bardo Thodol, Simon Bogojević Narath (animirani film)
Sarcophagus, Željko Vukičević Zhel (glazbeni spot)
Motovun leti u nebo, Dalibor Matanić, Tomislav Rukavina, Stanislav Tomić (namjenski film)

 

2001.
Crna kronika ili Dan žena, Snježana Tribuson (srednjometražni igrani film)
Nigredo, Zdravko Mustać (kratkometražni igrani film)
Dečko kojem se žurilo, Biljana Čakić Veselič (srednjometražni dokumentarni film)
Šalter, Dražen Žarković (kratkometražni dokumentarni film)
Glenn Miller 2000, Tomislav Gotovac (eksperimentalni film)
Putujem, Vedran Šamanović (glazbeni spot)
Špica Pula Film Festivala, Dalibor Matanić, Tomislav Rukavina, Stanislav Tomić (namjenski film)

 

2002.
Fine mrtve djevojke, Dalibor Matanić (dugometražni igrani film)
Ravno do dna, Goran Kulenović (srednjometražni igrani film)
Suša, Dalibor Matanić (kratkometražni igrani film)
Zaboravljeni, Damir Čučić (srednjometražni dokumentarni film)
Rio Bravar, Tomislav Mršić (kratkometražni dokumentarni film)
Svaki je dan za sebe, svi zajedno nikad, Goran Trbuljak (animirani film)
Kuća lutaka, Goran Škofić (eksperimentalni film)
Na balkonu – Pun kufer, Robert Orhel (glazbeni spot)
Cronet pokrivenost, Krasimir Gančev (namjenski film)

 

2003.
Svjedoci, Vinko Brešan (dugometražni igrani film)
Generalov carski osmijeh, Stjepan Hoti (srednjometražni igrani film)
Mušule u vinu, Danilo Šerbedžija (kratkometražni igrani film)
Patchwork, Tanja Miličić (srednjometražni dokumentarni film)
Bunarman, Branko Ištvančić (kratkometražni dokumentarni film)
Plasticat, Simon Bogojević Narath (animirani film)
In Whitest Solitude, Rada Šešić (eksperimentalni film)
Gustafi – Tebe san ja, Mauricio Ferlin (glazbeni spot)
Motovun Film Festival špica, Tomislav Rukavina (namjenski film)

 

2004.
Ta divna splitska noć, Arsen Anton Ostojić (dugometražni igrani film)
Leti, leti, Robert Orhel (srednjometražni igrani film)
Radio i ja, Ida Tomić (kratkometražni igrani film)
Sretno dijete, Igor Mirković (dugometražni dokumentarni film)
Uvozne vrane, Goran Dević (kratkometražni dokumentarni film)
Ciganjska, Marko Meštrović, Davor Međurečan (animirani film)
Endart 4, Ivan Ladislav Galeta (eksperimentalni film)
Uterus, Marija Prusina (eksperimentalni film)
Mara Pogibejčić – Let 3, Radislav Jovanov Gonzo (glazbeni spot)
Karlovačko pivo – Milijunaš, Bruno Anković (namjenski film)

 

2005.
Što je Iva snimila 21. listopada 2003, Tomislav Radić (dugometražni igrani film)
Cesar Franck – Wolf Vostell, Antonio G. Lauer (dokumentarni film)
Park, Saša Ban (dokumentarni film)
Duplex, Goran Trbuljak (animirani film)
Ukidanje jabuke, Vlasta Žanić (eksperimentalni film)
Pržiii, Andrej Korovljev, Slaven Jekauc (glazbeni spot)
Hvala Bogu, Dalibor Matanić (namjenski film)

 

2006.
Put lubenica, Branko Schmidt (dugometražni igrani film)
Nije da znam nego je to tako, Tanja Golić (kratkometražni igrani film)
Što sa sobom preko dana, Ivona Juka (dokumentarni film)
Levijatan, Simon Bogojević Narath (animirani film)
Autoportret, Ivan Faktor (eksperimentalni film)
White Xmas, Tomislav Rukavina, Nikola Ivanda (glazbeni spot)
Ivo Škrabalo – Počasni Oktavijan

 

2007.
Armin, Ognjen Sviličić (dugometražni igrani film)
Tri ljubavne priče, Snježana Tribuson (kratkometražni igrani film)
Dobro jutro, Ante Babaja (dokumentarni film)
Unplugged, Stjepan Mihaljević (animirani film)
Mala smrt, Damir Čučić (eksperimentalni film)
They, Galeb Vekić (eksperimentalni film)
Put u sumrak – Rundek Co., Radislav Jovanov Gonzo (glazbeni spot)
Oscar City, K.Petrović, R.Grgić, A.Petković (namjenski film)

 

2008.
Ničiji sin, Arsen Anton Ostojić (dugometražni igrani film)
Krupni otpad, Igor Mirković (kratkometražni igrani film)
Slučajni sin, Robert Zuber, Tomislav Mršić (dokumentarni film)
Morana, Simon Bogojević Narath (animirani film)
Manire čine čovjeka – Ručak, Ana Hušman (eksperimentalni film)
Pitala si me – Hladno pivo, Dinko Klobučar (glazbeni spot)
Ovoga puta ne možemo reći da nismo znali, Slaven Žimbrek (namjenski film)

 

2009.
Kenjac, Antonio Nuić (dugometražni igrani film)
kratkometražni igrani film
Loš dan za kapetana Kuku, Marin Juranić, Hana Veček (kratkometražni igrani film)
Meštrović, Danko Volarić (dokumentarni film)
Fantastična odiseja doktora Zodiaka, Matija Pisačić (animirani film)
Novembar, Boris Greiner (eksperimentalni film)
Adris galerija – Edo Murtić, Zoran Happ (namjenski film)

 

2010.
The Show Must Go On, Nevio Marasović (dugometražni igrani film)
Inkasator, Igor Mirković (kratkometražni igrani film)
Ljudi s mliječnog puta, Miroslav Mikuljan (dokumentarni film)
Guliver, Zdenko Bašić (animirani film)
Miramare, Michaella Muller (animirani film)
Arheo 29, Vladislav Knežević (eksperimentalni film)
Turbo funk, Radislav Jovanov Gonzo (glazbeni spot)
Hercegovina zemlja svjetlosti, Matej Meštrović (namjenski film)

 

2011.
Kotlovina, Tomislav Radić (dugometražni igrani film)
I onda vidim Tanju, Juraj Lerotić (kratkometražni igrani film)
Ratni reporter, Silvestar Kolbas (dokumentarni film)
Cvijet bitke, Simon Bogojević Narath (animirani film)
Nogomet, Ana Hušman (eksperimentalni film)
Rokambol – Za nas, Josip Visković (glazbeni spot)
Animafest Zagreb 2010, Saša Ban (namjenski film)

 

2012.
Ljudožder vegetarijanac, Branko Schmidt (dugometražni igrani film)
Mušice, krpelji i pčele, Hana Jušić (kratkometražni igrani film)
Blokada, Igor Bezinović (dokumentarni film)
Otac, Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrov,Veljko Popović, Rositsa Raleva, Dmitry Yagodin (animirani film)
Od do, Miranda Herceg (eksperimentalni film)
Hladno pivo – Ezoterija, Filip Filković Philatz (glazbeni spot)
Leut magnetik – Sam na plesu, Natko Stipaničev (glazbeni spot)
Koko i duhovi (špica), Alen Vuković (namjenski film)

 

2013.
Obrana i zaštita, Bobo Jelčić (dugometražni igrani film)
Terarij, Hana Jušić (kratkometražni igrani film)
Teatar Chaplin – tragikomedija u četiri čina, Zoran Krema (dokumentarni film)
Finili su Mare bali, Natko Stipaničev (animirani film)
Amnezijak na plaži, Dalibor Barić (eksperimentalni film)
Franka de Mille, Vjekoslav Živković (glazbeni spot)
Zagonetni dječak špica, Čejen Černić, Alen Vuković (namjenski film)

 

2014.
Kosac, Zvonimir Jurić (dugometražni igrani film)
Slučajno, Tanja Golić (kratkometražni igrani film)
Autofokus, Boris Poljak (dokumentarni film)
Simulacra, Ivana Bošnjak i Thomas Johnson (animirani film)
Deep End Art No 1, Ivan Ladislav Galeta (eksperimentalni film)
Detour – Snijeg, Branko Pašić (glazbeni spot)
I ti si nekome lijek, Tomislav Šoban (namjenski film)

 

2015.
Zvizdan, Dalibor Matanić (dugometražni igrani film)
Kokoška, Una Gunjak (kratkometražni igrani film)
Veruda – film o Bojanu, Igor Bezinović (dokumentarni film)
Život s Hermanom H. Rottom, Chintis Lundgren (animirani film)
A.D.A.M., Vladislav Knežević (eksperimentalni film)
Lokalni razvoj vođen zajednicom, Natko Stipaničev (namjenski film)
Uspavanka, Zdenko Bašić (namjenski film)

 

2016.
S one strane, Zrinko Ogresta (dugometražni igrani film)
Igra malog tigra, Jasna Nanut (kratkometražni igrani film)
Iza lica zrcala, Katarina Zrinka Matijević (dokumentarni film)
Grad duhova, Marko Dješka (animirani film)
Dota, Petra Zlonoga (eksperimentalni film)
Patrola na cesti (špica), Andrea Sužnjević, Marko Šesnić, Goran Turković (namjenski film)

 

2017.
Ne gledaj mi u pijat, Hana Jušić (dugometražni igrani film)
Tanja, Jasna Nanut (kratkometražni igrani film)
Zvir, Miroslav Sikavica (srednjometražni igrani film)
Oni samo dolaze i odlaze, Boris Poljak (dokumentarni film)
Ježeva kućica, Eva Cvijanović (animirani film)
Sve bih ostavio ovdje, Ivan Faktor (eksperimentalni film)
Područje bez signala, Goran Turković, Marko Šesnić i Manuel Šumberac (namjenski film)

 

2018.
Mali, Antonio Nuić (dugometražni igrani film)
U plavetnilo, Antonela Alamat Kusijanović (kratkometražni igrani film)
Buffet Željezara, Goran Dević (dokumentarni film)
Biciklisti, Veljko Popović (animirani film)
Skoro ništa: i dalje noć, Davor Savincenti (eksperimentalni film)
Čuvar dvorca, Manuel Šumberac (namjenski film)

 

2019.
Trešnje, Dubravka Turić (kratkometražni igrani film)
Srbenka, Nebojša Slijepčević (dokumentarni film)
Neobična kupka gospodina Otmara, Niko Radas (animirani film)
Gradovi u kojima nisam bio, Damir Čučić (eksperimentalni film)
Kartoline, Igor Bezinović, Hrvoslava Brkušić, Katerina Duda, Ivana Pipal, Ante Zlatko Stolica i Darovan Tušek (namjenski film)